Past Recipients

Past Student Life Awards Recipients and Finalists, as well as program booklets from each Reception can be found below. Recipients are also listed on plaques hung in the Student Union room 303, the Student Leader Lounge. These recipients and finalists represent the very best that UConn has to offer, and it is our privilege to recognize and honor them.

SLA Program 2019

SLA Program 2018

SLA Program 2017
SLA Program 2016     SLA Program 2015      SLA 2014 Program      SLA 2013 Program
SLA 2012 Program     SLA 2011 Program      SLA 2010 Program      SLA 09 Program

Andrea Dennis LaVigne Scholarship for Advancing Diversity

2019:

Recipient: Batouly Camara

Finalist: Imani Morgan

Finalist: Avolyn Nieves

2018:

Recipient: Nadejah Green

Finalist: Jennifer Akosa

2016:

Recipient: Victoria Ho 

Finalist: Micheca Fevrius

2015:

Recipient: Jasmine Alexander-Brookings

Finalists: Austin Dodd, Nehan Saleem

2014:

Recipient: Shantel Honeyghan

Finalists: Peter Adintori, Ali Etman, Geena Russo

2013:

Recipient: Tommy Lee

Finalist: Colin Walters

2012:

Recipient: Sharielle Donesia Applewhite

Finalists: Theresa Beatrice Govert, Saagar Ashvin Pandit, Jeniffer Perez

CA of the Year Award

2006:

Recipient: Amelia Arnold

Building Community Award

2019:

Recipient: Nathan Schacter

Finalist: Kelli Bates

Finalist: Emily Fountain

Finalist: Qimei Liu

2018:

Recipient: Kurt Daigle

Finalist: Alyssa Marini, Christopher Tweeddale

2017:

Recipient: Pierre Dens Fils

2016:

Recipient: Nehan Saleem

2015:

Recipient: Jay Yue Lin

Finalists: Andrew Kim, Carly Zerr

2014:

Recipient: Colby Sim

Finalists: Alexandra Arendt, Marissa Mannello

2013:

Recipient: Elise Yonika 

Finalists: Gabe Castro, Leah DeLorenzo, Kayla Johnson, Devin Samuels

2012:

Recipient: Laura Bozzi

Finalists: Salina Abid, Melissa DePaolo, Jaclyn ‘Gina’ Getonga

2011:

Recipient: Jordan Hegel

Finalists: Sandesh (Vijay) Sekhara, Kevin Webster

2010:

Recipients: Eric Cato, Amy Holland

2009:

Recipient: Jonathan Schreiber

Finalist: Eric Weinstein

2008:

Recipient: Rebecca Auger

2007:

Recipients: Jaclyn Vanase, Eric Knudsen 

Finalists: Kristin Brooks, Jennifer Weekley

2006:

Recipient: Cory Federline

Finalists: Shawn Goulet, Melissa Lewis

Donald L. McCullough Leadership Award

2019:

Recipient: Wawa Gatheru

Finalist: Batouly Camara

Finalist: Derek Pan

Finalist: Justin Pedneault

2018:

Recipient: Jennifer Akosa

Finalists: Batouly Camara, Elizabeth Charash, Omar Taweh, and Irma Valverde

2017:

Recipient: Karim Abdel Jalil 

Finalists: Abigail Raynor, Irma Valverde

2016:

Recipient: Julian Rose 

Finalists: Quian Callender, Erin McMahon, Jovonne Pullen, Nehan Saleem

2015:

Recipient: Sumia Hussain 

Finalists: Avery Desrosiers, Derek Evans, Andrew Kim

2014:

Recipient: Molly Rocket

Finalists: Rose Cersonsky, Rebecca D'Angelo, Shervin Etemad, John Giardina

2013:

Recipient: Jigish Patel 

Finalists: Paul Bloom, Shelby Flynn, Claire Simonich, Timothy Wylie

2012:

Recipient: Vanessa Ball 

Finalists: Kelsey Brown, Chelsea Miller, Nicole Rubin, Katherine Tsantiris

2011:

Recipient:Robert Freyer

Finalists: Timothy Callaghan, Kristen Glines, Alexandra Kuehnle, Danielle Lanslots

2010:

Recipient: Leah McDermott 

Finalists: Miguel Angel Almodovar, Bryan Banville, Alexandra Kuehnle

2009:

Recipient: Charlayne McStay

Finalists: Bryan Banville, Devorah Donnell, Christopher Ferraro, Shahista Ramanand

2008:

Recipient: Samantha Sherwood 

2007:

Recipient: Chloe Coenen 

Finalists: Devika Dhandapani, Katherine Etter, Andrew Marone, Ross Moran, Sheena Williams

2006:

Recipient: Rebecca Henderson

Finalists: Paul Bacek, Devika Dhandapani

Edward Victor Gant Scholarship

2019:

Graduate Recipient: Anastasiia Minenkova

Graduate Finalists: Kiera Dalmass, Anna Ziering

Undergraduate Recipients: Mitali Banerjee and Timothy Mason

Undergraduate Finalists: Alexis Bazydol, Odia Kane, Abigail LaFontan

2018:

Graduate Recipient: Marc Reyes

Graduate Finalists: Erica MacDonald, Dana Miranda, Cayla Rodia

Undergraduate Recipient: Melinda Gosselin

Undergraduate Finalist: Benjamin Morneault

2017:

Graduate Recipient: Monique Golden

Graduate Finalist: Kelsey Boyne

Undergraduate Recipient: Matthew Lin

Undergraduate Finalist: Sarina Shafiyan-Rad

2016:

Graduate Recipient: Jesse Mala

Graduate Finalist: Shang Lin (Tommy) Lee

Undergraduate Recipient: Brock Chimileski 

Undergraduate Finalists: Samantha Lawrence, Marissa Piccolo, Kavisha Thakkar

2015:

Graduate Recipient: Yuri Hosokawa

Graduate Finalist: Boya Yuan

Undergraduate Recipient: Stephanie Vu 

Undergraduate Finalists: Christian Caceres, Paige Collins

2014:

Graduate Recipients: Shristi Rawal

Graduate Finalist: Jennifer Artruc

Undergraduate Recipient: David Sugrue

Undergraduate Finalist: Molly Rockett

2013:

Recipient: Carl D’Oleo-Lundgren

Finalists: Andrew Brown, Rory Geyer, Brandi Stenglein

2012:

Graduate Recipient: Stephany Santos

Graduate Finalist: Amber West (Finalist)

Undergraduate Recipient: Claire Simonich 

Undergraduate Finalists: Michael Chase (Finalist), Michael Muehe (Finalist)

2011:

Graduate Recipient: Elizabeth Werling

Graduate Finalist: Manas Prasad

Undergraduate Recipient: Yuk-Ting Li

Undergraduate Finalist: Ethan Butler, Colin Carlson, Leilani Jones

2010:

Recipient: Kevin Burgio

Finalists: Anuja Shripad Kanaskar, Alexandra Kuehnle

2009:

Graduate Recipient: Smriti Prabhakar

Graduate Finalist: Shelbi Cole

Undergraduate Recipient: Elisabeth Werling 

Undergraduate Finalists: James Bosse, Joseph Fournier

2008:

Recipients: Lauren Donnelly, Justin Fair

Emerging Leader Award

2019:

Recipient: Erdit Abendini

Finalists: Emily Burke, Alexandra (Sasha) Goldblatt

2018:

Recipient: Wawa Gatheru

Finalists: Grace Lemire, Kelly McSpiritt, Brittany Smith

2017:

Recipient: Virginia (Jenny) Blessing

Finalists: Xavier Arriaga, Jiana Baker

2016:

Recipient: Jennifer Akosa 

Finalists: Matthew Lin, Rachel Sanacora, Aziz Sandhu

2015:

Recipient: Cindy Recinos 

Finalists: Paris Pruitt, Ana Peralta

2014:

Recipient: Christine Doherty 

Finalists: Emily Baseler, John "riley" Pflomm, Marissa Piccolo, Aaron Plotke, Julian Rose

2013:

Recipient: Leon Peschel

Finalists: Tajhanique Copeland, Katherine Foster, Shantel Honeyghan

2012:

Recipient: Jamille Anne Rancourt

Finalists: Shamara Ramona James, Maeve Shea, Esther Nof

2011:

Recipient: Justis Lopez

Finalists: Rebecca D’Angelo, Jordan Hegel, Nellie Stagg, Steven Waslo

2010:

Recipient: Sarah Harris

Finalists: Christopher Michael Berthiaume, Colin Carlson, Romana Haider, Julia Leonard

2009:

Recipient: Stephen Pelletier

Finalists: Jenniefer Chevinsky, Ronald Liu, Hema Mistry , Laura Osborne

2008:

Recipients: Philip Gorecki, Michael Mitchell 

2007:

Recipient: Linda Drozdowicz

Finalists: Yi-Jun Chen, Kyle Hannon, Kelsey Webber

2006:

Recipient: Alexandria Thornton 

Finalists: Brittany Kwalek, Shannon O’Reilly

First Year Excellence in Innovation Award

2019:

Recipient: Michael Aisevbonaye

2018:

Recipient: Carson Stifel

2017:

Recipient: Christina Valera

2016:

Recipient: Britney Reynolds 

2015:

Recipient: Vivek Tedla

Husky Pride Award

2019:

Recipient: Student Union Board of Governors (SUBOG)

2018:

Recipient: UConn Club Ski Team

2017:

Recipient: SUBOG 

2016:

Recipient: Nutmeg Publishing

2015:

Recipient: UConn Irish

2014:

Recipient: UConn Irish

2013:

Recipient: Nutmeg Yearbook

2012:

Recipient: Residence Hall Association

2010:

Recipient: West Indian Student Awareness Organization (WISAO)

2009:

Recipient: Student Union Board of Governors (SUBOG)

2008:

Recipient: UConn Marching Band

2007:

Recipient: Agents of Improv

2006:

Recipient: Men’s Volleyball

Individual Community Service Award

2019:

Recipients: Grace Burns and Peter Garmon

2018:

Recipient: Samantha Lohneiss

Finalist: Patrick Kavanaugh

2017:

Recipient: Ryan Tran

Finalists: Benjamin Briskin, Caity Miller, Rachael Reed, Kristian Schif

2016:

Recipient: Amaris Vazquez

Finalists: Sara Butter, Zane Grady, Lauren O’Malley, Rachel Reed, Erin Szymanski

2015:

Recipients: Melissa Lovitz, Sofia Martone

Finalists: Andrew Klock, Danielle Todd

2014:

Recipient: Alexandra Buda

Finalists: Meghan Gagnon, Melissa Lovitz

2013:

Recipient: Peter Gaibrois

Finalists: Michael Anctil, Tommy Lee, Nordia Meggie

2012:

Recipient: Emily Pearson

Finalists: Leah Gawlak, Kaitlyn Lastrina, Monica Cate Smith, Sarah Treff

2011:

Recipient: Ryan Brown

Finalists: Shang Lin (Tommy) Lee, Rebecca Mears

2010:

Recipient: Melissa Marsh

Finalists: Kerrie Canavan, Colin Carlson, Valen Diaz, Joshua Faucher

2009:

Recipient: Melissa Marsh

Finalists: Valen Diaz, Devorah Donnell, Samantha Grayeck

2008:

Recipient: Colleen Deasy

2007:

Recipient: Devika Dhandapani

Finalist: Ryan Notti

2006:

Recipient: Christopher Vimini

Finalist: Erica Thiry

Individual Husky Pride Award

2019:

Recipient: Ming-Yeah Hu

2018:

Recipient: Juliana Jacoboski

2017:

Recipient: Marissa Carbone

Finalist: Daniel Byrd, Marisol Gallo

2016:

Recipient: Rachel Conboy

Finalists: Marissa Carbone, Nathan Francis

2015:

Recipient: Patrick Lenehan

Finalists: Kathleen Connelly, Jillian McCarthy, Andrew Klock

2014:

Recipient: Michael Daniels

Finalist: Elizabeth Tomasco

2013:

Recipient: John Dearborn

Finalist: Michael Daniels

2012:

Recipient: Michael John Carson

Finalists: John Dearborn, Kevin Filchak, Justis Lopez, Samuel Tracy

2011:

Recipient: Nellie Stagg

Finalists: Parag Bhuva, Sarah Morton

2010:

Recipient: Vu Tran

Finalists: Eric Bouchard, Cindy Luo, Andrew Taylor

2009:

Recipient: Mary Santella

Finalists: Eric Bouchard, Linda Drozdowicz, Benjamin Gruenbaum

2008:

Recipient: J. Stephen Ferketic

2007:

Recipient: Date Nosel
Finalist: Julie Spitzel (Finalist)

2006:

Recipient: Britta Lundgren

Finalist: Dale Nosel

International Student Leadership Award

2019:

Recipient: Thomas Briggs

2018:

Recipient: Alexander Holmgren

2017:

Recipient: Yijia Liu

2016:

Recipient: Juefang (Cassie) Zhang 

2015:

Recipient: XiangZhe Yao

2014:

Recipient: Tianrong Yang

2013:

Recipient: Jaclyn Getonga

2012:

Recipient: Naila Razzaq

2011:

Recipient: Sandie Gong

2010:

Recipient: Lukas Kailimang

Learning Community Leadership Award

2019:

Recipient: Rebecca Feldman

2018:

Recipient: Joel Thomas

2017:

Recipient: Haley Palmer

2016:

Recipient: Aaron Plotke

2015:

Recipient: Andrew Kim

Matthew B. Schechter Scholarship

2019:

Recipient: Daasebre Asante

2017:

Angelica Idrovo and Chris Stumper (Recipient)

2017:

Katherine Villeda (Recipient)

2016:

Josephine Ankah (Recipient)

2015:

Brittany Carrier (Recipient)

2014:

Oghenefejiro Okifo (Recipient)

2013:

Carl D’Oleo Lundgren (Recipient)

2012:

Nicole Rubin (Recipient)

2011:

Alice Johnson (Recipient)

2010:

Romana Haider (Recipient)

2009:

Christopher Martin (Recipient)

2008:

Amanda Ploch(Recipient)

2007:

Amy Vanheuverzwyn (Recipient)

2006:

Tanya Bogdanovski (Recipient)

Outstanding Graduate/Teaching Assistant Award

2019:

Recipient: Semin Park

2018:

Recipient: Clémence Lucchini

2017:

Recipient: Timothy Bussey

2016:

Recipient: Erin Jouliot

2015:

Recipient: Ty McNamee

2014:

Recipient: Rebecca Acabchuk

2013:

Recipient: Katie Michel

2012:

Recipient: Rachael M. Shenyo

2011:

Recipient: Lindy Brady

2010:

Recipient: Christie Letarte

2009:

Recipients: Katherine Etter, Mark Oliver

2008:

Recipient: Kenneth Importante

2007:

Recipient: Julie Silverstein

2006:

Recipient: Fulvio Santo Orsitto

Peer Educators of the Year

2009:

Recipients: Juan Carmona, Samantha Grayeck, Vu Tran

2008:

Recipients: Colleen Deasy, Mina Farahani, Kyle Hannon, Michael Hardej, Alan Tan

2007:

Recipients: Alpa Patel, Jacqueline Guzman, Ross Moran, Samantha Sherwood, Jaclyn Vanase

2006:

Recipients: Chloe Coenen, Jason Corbo, Kevin Lenhart, Galina Portnoy

Program of the Year Award

2019:

Recipient: HuskyTHON

2018:

Recipient: Out to Lunch Lecture Series, UConn Rainbow Center

2017:

Recipient: Community Outreach- MLK Day of Service

2016:

Recipient: METAS

2015:

Recipient: Asiantation Mentoring Program

2014:

Recipient: METAS

2013:

Recipient: College Democrats

2012:

Recipient: Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc.-Lambda Tau Chapter

2011:

Recipient: Student Union Board of Governors (SUBOG)

2010:

Recipient: Residence Hall Association 

2009:

Recipient: Political Action Day Committee

2008:

Recipient: HuskyTHON

2007:

Recipient: HEART Program 

2006:

Recipient: UConn Club Sports Council Fun Run/Walk 

Protect Our Pack Award

2019:

Recipient: Jordan Theroux

2018:

Recipient: Emily Napear

Organization Community Service Award

2019:

Recipient: Brothers Reaching Our Society

2018:

Recipient: Honors Across State Borders

2017:

Recipient: United Against Inequities in Disease

2016:

Recipient: Husky Sport

2015:

Recipient: Engineers Without Borders

2014:

Recipient: UConn Empower

2013:

Recipient: Kids and UConn Bridging Education

2012:

Recipient: Doctors Without Borders

2011:

Recipient: La Unidad Latina: Lambda Upsilon Lambda Fraternity, Inc.

2010:

Recipient: Husky Outreach for Leadership Development, Understanding, and Pride (HOLDUP!) 

2009:

Recipient: Husky Outreach for Leadership Development, Understanding, and Pride (HOLDUP!)

2008:

Recipient: Alpha Phi Omega National Community Service Fraternity

2007:

Recipient: Student Athlete Advisory Committee (SAAC)

2006:

Recipient: Student Athlete Advisory Committee (SAAC)

Somos Huskies Award

2015:

Recipient: Kayla Kessler

Spirer/Dueker Student Humanitarian Achievement Award

2019:

Recipient: Xavier Arriaga

2018:

Recipient: Himaja Nagireddy

2017:

Recipient: Morgan North 

2016:

Recipient: Eric Cruz-Lopez

2015:

Recipient: Robert Anderson Jr.

2014:

Recipient: Juanita Austin

2013:

Recipient: Kylie Angell

2012:

Recipient: Garrett Richard Block

2011:

Recipient: Vanessa Barber

2010:

Recipient: Kaitlin Donovan

2009:

Recipient: Joseph Antelmi, Emily Blandford

2008:

Recipient: Amanda Ploch

2007:

Recipient: Bethany Lepine

2006:

Recipients: Amy M. Colella, Christopher Vimini

Student Employee of the Year Award

2019:

Recipient: Jessica Gagnon

2018:

Recipient: Drew Monroe

2017:

Recipient: Shayna Sexton

2016:

Recipient: Brian Greco 

2015:

Recipient: Vivian Zhang

2008:

Recipients: Katherine Perduta (Community Service Employment), Stephanie Poniatowski (General On-Campus Employment)

2007:

Recipient: Justin Torniero

2006:

Recipients: Jenna Dhandapani, Michael Reynolds

Student Employee Supervisor of the Year Award

2019:

Recipient: Stephanie Parker

2018:

Recipient: Thomas Krumel Jr. 

2017:

Recipient: Theresa Palacios-Baughman

Student Leader of Character Award

2019:

Recipient: Kurt Daigele

Finalists: Kaitlyn Luft and Shilpa Rajbahak

2018:

Recipient: Seliana Seradieu

Student Multicultural Award

2011:

Recipient: Parag Bhuva

Finalists: Shang Lin (Tommy) Lee, Leonela Villegas

2009:

Recipient: Kristine Din

Finalist: Shahista Ramanand

2008:

Recipient: Jacqueline Guzman

2007:

Recipient: Sheena Williams 

Finalists: Yi-Jun Chen, Anne-Karen Jose

Student Organization Advisor Award

2019:

Recipient: Eric Bouchard

2018:

Recipient: Aida Ghiaei

2017:

Recipient: Andy Kelly

2015:

Recipient: Milagros Marrero-Johnson

2014:

Recipient: Kimberly Duby

2013:

Recipient: Becca Herman
Finalist: Jen Morenus

2012:

Recipient: Paul Young
Finalist: Rebecca Gates

2011:

Recipient: Fany Hannon
Finalist: Kate Durant

2010:

Recipient: Michael Metzger

2009:

Recipient: Chelsea Rayome 
Finalist: George Gibson

2008:

Recipient: Janella Mildrexler

2007:

Recipient: Julie Bell-Elkins
Finalist: Janella Mildrexler

2006:

Recipient: David Daniels
Finalist: Stacy Smulka

Student Organization Advocacy Award

2018:

Recipient: Revolution Against Rape (RAR)

2017:

Recipient: Sisters Inspiring Sisters

2016:

Recipient: USG-Undergraduate Student Government

2015:

Recipient: Husky Thon

2014:

Recipient: SUBOG

2013:

Recipient: Bioethics Club at UConn

2012:

Recipient: Environmental Committee of Honors Council

2011:

Recipient: Active Minds

2010:

Recipient: Residence Hall Association

2009:

Recipient: UConn Public Interest Research Group (PIRG)

2008:

Recipient: Alpha Lambda Delta

2007:

Recipient: A Minor

2006:

Recipient: V-Day Campaign Waterbury Campus

Willis N. Hawley Service and Leadership Award

2019:

Recipient: Emily Lugo

2018:

Recipient: Patrick Greenhalgh

2017:

Recipient: Camden Craigie

2016:

Recipients: Michael Castillo and Garrett Taylor

2015:

Recipient: Samuel Surowitz

2014:

Recipient: Aaron Jones

2013:

Recipient: Michael Brosnan

2012:

Recipient: Caitlin Davies

2011:

Recipient: Lucien Lafreniere

2010:

Recipient: Dana Clark Neely